کربنات کلسیم پوشش دار(کوتد)carbonat calcium coted-2

 

كربنات‌كلسيم پوشش‌دار(کوتد) همان كربنات‌كلسيم ساده مي‌باشد كه با لايه‌ي نازك از اسيد استئاريك (كه از نوع اسيدهاي چرب مي‌باشد) پوشش داده شده است.

coted

کربنات کلسیم کوتد یکی از مهمترین مواد بنیادی ارگانیکی در صنایع شیمیایی، اسید استئاریک است که ماده ایی واکس مانند و جزء خانواده اسید های چرب می باشد. فرمول شیمیایی اسید استئاریکCH3(CH2)16COOH میباشد بطوری که در یک سر آن دو پیوند OH و O ی آزاد وجود دارد: این پیوندها کمک میکنند تا مواد غیر آلی بعد از واکنش با این اسید ( پوشش سطح بیرونی )، دارای خاصیت شبه آلی شده و در اصطلاح دارای خاصیت روانلوپریکنت گردند . از بارزترین مزیت های مواد کوتد، می توان به کاهش چشمگیر جذب روغن، کاهش تجمع ذرات در عین حداکثر پر کردن فضای خالی، آبگریزی و … اشاره کرد. کربنات کلسیم یکی از بارزترین موادی است که عمل پوشش دار کردن (کوتد) آن توسط اسید استئاریک انجام می گیرد و نتایج بسیار مطلوبی را در پی دارد.
کربنات کلسیم اصولا یک ماده بسیار مفید برای پلیمرها محسوب می شود و دلیل آن را هم می توان در آن دانست که کربنات کلسیم پایه معدنی دارد و پلاستیک ها به دلیل اینکه برگشت دیر هنگامی به طبیعت دارند و آثار تخریبی محیط زیستی بالا دارند، در نتیجه هر چقدر جای فیلر را در پلاستیک ها باز کنیم، می توان انتظار داشت که روند بازگشت این مواد به طبیعت تسهیل شود

مزایای کربنات کلسیم کوت شده(کوتد) در مقایسه با کربنات کلسیم سادهCarbonates_Calcius

قابلیت پخش بسیار زیاد و همگن بودن در محصول.

تمایل زیاد به اتصال توسط باندهای شیمیایی به مواد پلیمری.

عدم جذب رطوبت به دلیل کسب خصوصیت هیدروفوبیک شده آن.

خنثی بودن و عدم خورندگی با توجه به پوشش آلی آن.

فلوی و لوبریکاسیون و عدم تولید گرد و غبار در تولید.

خصوصیات کربنات کلسیم کوتد

سازگار با طیف گسترده ای از رزین های پلیمری

آبگریز یا هیدروفوب

اندازه ذرات کنترل شده و یکنواخت این ماده باعث افزایش استحکام و مقاومت محصول نهایی میشود

کمک به براق بودن محصول

و با توجه به پرکننده های دیگر بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است.

 

carbonate coted

موارد مصرف کربنات کلسیم پوشش دار (کوتد)

لاستیک و لوله های لاستیکی

مصرف کربنات پوشش دار در لاستیک و لوله های لاستیکی مورد مصرف در وسایل نقلیه و ماشین آلات سبب افزایش قدرت کشش و عدم پوسته شدن و استهلاک بی رویه محصول خواهد شد.

لوله های پی وی سی سخت

سبب افزایش قابل توجه مقاومت جداره لوله گردیده و این افزای مقاومت در صورت مصرف ۲۰ درصد کربنات پوشش دار تا ده برابر خواهد بود.همچنین محصول نهایی کاملاً صاف ویکنواخت و بدون ترک خوردگی احتمالی می باشد که در حالت مصرف کربنات کلسیم معمولی به وجود می آید.

صنایع رنگسازی

سبب تولید محصولی بسیار هموژن و پایدار گردیده و قدرت پخش پیگمانهای دیگر را افزایش داده و همچنین سرعت رسوب آنها را به علت افزایش ویسکوزیته محصول کاهش می دهد.

انواع ظروف پلی پروپیلنی و سندل کفش و کف کفشهای پلیمری

سبب قدرت و استحکارم محصول در مقابل فشار و اصطکاک خواهد شد.

میزان مصرف محصولات به عنوان یکی از بهترین و مطمئن ترین فیلرها تا ۳۰ درصد وزنی برحسب محصول امکان پذیر می باشد.

process of coting

 

آنالیز شیمیایی این محصول با آنالیز کربنات کلسیم های ساده مشترک بوده ولی دارای استارات در فرمول خود می باشد. کربنات کلسیم کوتد تولیدی، دارای دانه بندی های ۸۰۰، ۱۵۰۰ و ۲۵۰۰ مش می باشد. در بسته بندی های ۲۵ کیلویی

 

Constituents %Wt
Na2O ۰٫۰۵۲
MgO ۰٫۲۴
AI2O3 ۰٫۰۸۳
SiO2 ۰٫۳۸
CaO ۵۴٫۵۵
L.O.I ۴۴٫۶۱
Purity:  ۹۹٫۱۶